Klarnet z bukszpanu – ciekawostka dla klarnecistów

383

W czasach prehistorycznych bukszpan (Buxus Sempervirens) służył do wyrobu narzędzi myśliwskich i broni ze względu na swoją solidność i twardość. W średniowieczu był wykorzystywany w jubilerstwie. Już około 300 lat temu mistrzowie produkcji instrumentów wybierali to właśnie drewno ze względu na jego właściwości mechaniczne i akustyczne. Bardzo powolny wzrost (około 1 cm średnicy i 50 cm wysokości co 10 do 15 lat) sprawia, że gęstość bukszpanu można porównać z grenadillą – drewnem używanym powszechnie w produkcji klarnetów.

Firma Buffet Crampon  wprowadziła w ostatnich latach wiele innowacji, zwłaszcza w kwestii obróbki drewna. Dzięki tym postępom zaprezentowano niedawno limitowaną edycję klarnetu LÉGENDE wykonanego z bukszpanu. Jest on lżejszy i wykonany równie starannie co jego odpowiednik z drewna Grenadilla. Ponadto charakteryzuje się bardziej miękką i okrągłą barwa oraz szczególnym i unikatowym rezonansem.

Współczesny klarnet powinien być niezawodny i zgodny z nowoczesnymi standardami produkcji instrumentów. Dlatego LÉGENDE (wykonany z bukszpanu) pomimo zastosowania materiału typowego dla klarnetów historycznych posiada wszystkie udogodnienia spotykane w instrumentach współczesnych.

Gra jeden z najwybitniejszych współczesnych klarnecistów – Martin Fröst